تاریخچه تدوین

تاریخچه تدوین فیلم

(در دهه های آغاز این قرن،کار تدوینگر این بود که فیلم هارا ظاهرکند،یادداشت بردارد و سپس به اتاقی برود که فقط یک میز داشت و چند قیچی و چسب و ذره بین و این هم میدانست که اگر دستش را دراز کند فاصله نوک دماغش تا سر انگشتاش ،معرف سه ثانیه از فیلم است.)

در فیلم های اولیه تاریخ سینما،در حوالی دهه نود،فیلم سازان دوربین فیلم برداری را در محل مورد نظر قرار میدادند و به اندازه فیلم خام درون حلقه دوربین فیلم می گرفتند.یعنی از سر تا ته فیلم،فقط یک نما بود.تدوینی وجود نداشت و لازم نبود تصمیم گرفته شود که کدام نما در فیلم نهایی باشد یا نباشد.

با  ایران سین استودیو همراه باشید.

نگاهی کلی به تاریخچه تدوین فیلم

معمولا گفته میشود که در اتاق تدوین،کار خلاقه و تاثیرگذاری صورت می پذیرد.تدوینگر میتواند با انتخاب بهترین برداشت ها از بازی هر بازیگر یا با قطع به نمایی واکنشی،در مواردی که بازیگری خطایی میکند یا از جلد شخصیت مورد نظر بیرون می آید سبب میشود که بازیگر بهتر به نظر برسد.تدوینگر همچنان میتواند با حذف گف و گو های ضعیف از فیلم یا بخشیدن ضرب اهنگ خاصی به گفت و گو ها و کنش ها کاری کند که کار فیلمنامه نویس یا فیلمنامه نویسان هم بهتر جلوه کند.درواقع تدوینگر میتواند با حذف صحنه های زائد و خسته کننده ،کاری کند که کار همه بهتر به نظر برسد.تماشاگران هرگز تمامی واکنش های شخصیتی را که شاهد رخداد مهمی در فیلم است،مشاهده نمی کنند.

ما از این بابت مدیون تدوینگران هستیم.به قول آلفردهیچکاک(درام همان زندگی است،با این تفاوت که بخش های کسل کننده آن حذف شده است.)

 

تمامی ویرایش‌های ویدئویی در دوره‌ی نوپای این صنعت از طریق فرآیندی به نام ویرایش خطی انجام می‌شد، شکلی مخرب از ویرایش که به ترتیب به ویرایش نهایی انجام می‌شد. در حالی که ویرایش خطی امروزه هنوز انجام می شود.

(در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

تاریخچه تدوین فیلم

1890Kinetograph،اولین دوربین فیلمبرداری، توسط توماس ادیسون و دستیار مورد اعتماد ویلیام دیکسون ساخته شد. با سلولوئید در حدود 40 فریم در ثانیه فیلم می گیرد.

1900: اولین برش ها با قیچی، نوار و جداول ویرایش انجام شد.از آنجایی که تدوین‌گران هنوز حتی نمی‌توانند فیلم‌های خود را در حین تدوین مشاهده کنند، مجبور هستند نوارهایی از فیلم را داخل نور نگه دارند تا برش‌های خود را انجام دهند.

1916: فرآیند رنگTechnicolorاولین کاربرد خود را آغاز کرد. در این زمان، تدوین‌گران فیلم، شروع به آزمایش رنگی و جلوه‌های ویژه ابتدایی خود کرده‌اند.

1924: اولین ماشین ویرایش ویدیو معرفی شد که به ویراستاران این امکان را می‌داد تا برای اولین بار ویرایش‌هایی را همزمان با تماشای فیلم خود انجام دهند.

1934: جایزه اسکار اولین اسکار برای بهترین تدوین (به کنراد ای. نرویگ برای فیلم “اسکیمو” اهدا شد). اگرچه این یک پیشرفت تکنولوژی نیست، اما به رسمیت شناخته شدن ویرایش صنعت فیلم را برای عموم مردم افزایش می دهد.

1950: میزهای ویرایش تخت، مانند Steenbeck و Keller-Elektro-Mechanik (KEM)، به عنوان جایگزینی برای Moviola معرفی شدند. این میزها دارای یک سری غلتک و صفحات هستند. ماشین های اتصال فیلم، مانند Ciro Guillotine Tape Splicer، نیز در این دهه ظاهر شدند.

بررسی تاریخچه تدوین فیلم در فیلم های بلند داستانی

تاریخچه تدوین2

در فیلم های بلند داستانی،کار تدوین که معمولا نیازمند همکاری دویاچند تدوینگر یا یک تدوینگر اصلی و چند دستیار اوست،چند ماه طول میکشد.کار تدوین چنان وقت گیر است که بیهوده نیست که اکران فیلم گاه ماه ها و حتی یک سال به تاخیرمی افتد.در فیلم موج خون از میان 148 ساعت از فیلم گرفته شده داشت که فقط ده هفته، هفته ای شش روز و روزی ده ساعت ،وقت صرف کرد تا بتواند روزانه ها (راش ها)را تماشا کند و پس از آن حدود 2سال دیگر هم روی تدوین آن وقت صرف کرد تا بتواند اثر نهایی سه ساعت و نیمی خود را عرضه کند.در فیلم های بلند پرهزینه،تدوینگر معمولا در چار چوبی که فیلم نامه و فیلم گرفته شده تعیین می کند،به کار میپردازد.با این همه تدوینگران میتوانند با انتخاب و تنظیم نماها،بلند و کوتاه کردن آنها و نظایر آن ماجرایی را کوتاه کنند یا کش بدهند، تداوم ماجرا را حفظ کنند،بر ضرب آهنگ واحساس فیلم اثر بنهند و تماشاگران را برانگیزند. چه بسیار مواردی که فیلمی میان مایه در اتاق تدوین به فیلم به مراتب بهتری تبدیل شده است.

در این فصل،به دستمایه های تدوینگر،نحوه استفاده از آنها و چگونگی کاربرد و بهره گیری از ضرب آهنگ  و زمان در تدوین خواهیم پرداخت. این فصل،با بحث مختصری از نحوه بکارگیری از کامپیوتر در تدوین خاتمه خواهد یافت.

ایران سین استودیو فعال در زمینه‌ی تبلیغات شما را در ارائه‌ی بهترین خدمات یاری می نماید.

در فیلم های اولیه تاریخ سینما،در حوالی دهه نود،فیلم سازان دوربین فیلم برداری را در محل مورد نظر قرار میدادند و به اندازه فیلم خام درون حلقه دوربین فیلم می گرفتند.یعنی از سر تا ته فیلم،فقط یک نما بود.تدوینی وجود نداشت و لازم نبود تصمیم گرفته شود که کدام نما در فیلم نهایی باشد یا نباشد.

فیلم های اولیه ژرژ ملی یس نظیرسیندرلا(1900)وسفر به ماه(1902)ُطولانی تر از فیلم های برادران لومیربوند و چندصحنه را شامل می شدند که هر کدام شامل فقط یک نما بود و ماجراهایی را که فقط در یک مکان اتفاق می افتاد نشان می داد.

ادوین.اس.پورتر،فیلم ساز سرشناس آمریکایی،در ساختن فیلم های زندگی یک آتش نشان آمریکا (1903)و سرقت بزرگ قطار(1903)،استراتژی های جدید و جسورانه‌ای برای تدوین به کار گرفت که از آن جمله می توان به نمایش دو رخداد که هم زمان در دونقطه مختلف به وقوع می پیوندند و نمایش متناوب آن ها،اشاره کرد.اما این گریفیث،فیلم ساز صاحب ذوق و صاحب سبک آمریکایی ، بود که چه در فیلم های کوتاهی که که در اولین فیلم بلند داستانی ،نشان داد که اولین تدوینگر هوشمند و مبدع سینماست. او راه را به تدوینگران بعد از خود نشان داد.تولد یک ملت(1915)بیش از 1300نمای بلند و کوتاه دارد و بخس اعظم فیلم _از جملهصحنه های مربوط به جنگ داخلی آمریکایی و ترورپرزیدنت لینکلن _هنوز که هنوز است،از آثار جذاب و گیرای تاریخ سینما محسوب میشود.

برخی از فیلم سازان روسیه که بعد از گریفیث به فیلم سازی رو آوردند،سخت تحت تاثیر شیوه تدوین او قرار داشتند که از آن جماه باید به لوکو لشف،ژیگاورتوف،وسوالدپودوفکین و سرگئی ایزنشتاین اشاره کرد.گفته شده که پودو فکین دوست داشت در رشته شیمی درس بخواند ، اما وقتی فیلم تعصب گریفیث را دید تغییر عقیده داد و تصمیم گرفت فیلم ساز شود.این فیلم سازان به دقت بررسی برخی از فیلم های گریفیث پرداختند ودر مورد هنر ،صنعت ونظریه تدوین فیلم، مقاله و کتاب نوشتند. این چهار تن و شماری دیگر از فیلم سازان شوروی در ضمن به تجربه های تازه ای در مورد تدوین فیلم دست زدند وسبک های جدیدی در تدوین پدید آوردند که به سبک (مونتاژروسی)یا بطور خلاصه مونتاژمشهور شد.

این نوع تدوین بر خلاف حفظ تداوم داستانی ماجرا که هدف عمده سینمای رایج هالیوود بوده است سعی بر آن دارد تا معنای مورد نظر خود را از خلال کنار هم گذاشتن  جزئیاتی که به دقت برگزیده شده است،به نظر تماشگر برساند.

نمونه بارزی از مونتاژ روسی را می توان در فیلم اعتصاب (1924)ایزنشتاین مشاهده کرد.او در این فیلم از چند استعاره مختلف،برای بیان وضعیت ناگوار اعتصاب کنندگان در جامعه سرمایداری استفاده می کند،که از آن جمله،نمایش چند نما از کارگران اعتصابی و خانواده های آنان است که به نمایی از حیواناتی که سلاخی می شوند،در هم اغدام میگردد. در فیلم رمزم ناوپوتمکین(1925)ساخته دیگر ایزنشتاین،سربازان تزار و قزاق های مسلح، بی رحمانه در اودسا به مردم بی دفاع حمله برده اند . توپ های رزم ناو در مقام دفاع از مردم ،ستاد مرکزی نیروهای تزار را زیر گلوله می گیرند و چندین گلوله به ساختمان شلیک می کنند.فیلم به سه نما از شیر سنگی قطع می شود که به تدریج از خواب بیدار کرده اند یا شاید این معنا را بر دارد که مردم سوریه(که به صورت شیر معرفی شده اند)جان تازه ای می گیرند و به مبارزه بر می خیزند،یا شاید هم منظور ایزنشتاین از این سه نما ،در گسترش قصه نقشی ندارند،حتی انگار از بمباران خسارتی ندیده اند. در عوض،اندیشه ای را مطرح می کنند(شاید برخی از تماشاگران از حضور این سه نما در کل فیلم متحیر شوند یا سخت تحت تاثیر قرار گیرند)به هر حال،از زمان فیلم های گریفیث و این استادان سینمای شوروی نظیر ایزنشتاین و پودوفکین ،قدرت گویایی تدوین به اثبات رسیده و ورای بحث و مجادله قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن تماس: 09374573486